OCTOPUSH™ TEKNOLOJİ

Soğutmada merkezi sistemler ve yönetimleri

Soğutucu akışkan olarak freon kullanılan soğutma sistemlerinde birden çok kompresör ile merkezi bir sistemden soğutma sistemini beslemek hem enerji ekonomisi açısından hem de arızalarda bakım ve onarım kolaylığı açısından tercih edilen bir yöntemdir.

Son 10 yılda özellikle endüstriyel soğutma sistemlerinde freon gazı kullanan vidalı ve pistonlu kompresörlerin güçlerinin büyümesi, bu kompresörlerin yol verme sitemlerinin gelişmesi, eskiden beri büyük soğutma sistemlerinde kullanılan amonyaklı soğutma sistemlerine sağlıklı bir alternatif olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Octosense™ nedir?

octosense™; Cantek AR-GE merkezinde Octopush™ teknolojisi ile geliştirilmiş soğuk depolar için özel hazırlanmış, kullanıcılarına çok büyük avantajlar sağlayan soğutma kontrolörüdür.

İki önemli özelliği bulunmaktadır:

» Birinci özelliği, akıllı ve öğrenen bir algoritma ile yönetilmesidir. Bu algoritma sayesinde soğuk deponun ihtiyaçlarını tespit ederek çalışır. Gereksiz defrost yapmaz, gereksiz kompresör çalıştırmaz, üretilen soğutma enerjisini sonuna kadar kullanarak soğutma işlemini gerçekleştirir ve gerekmediğinde enerji harcamaz. Bu sayede soğuk deponun içinde ürün üzerinden evaporetöre yapışan rutubeti tekrar soğuk odanın içine kazandırarak soğuk deponun rutubetini dengeler. Enerjisini doğru kullanılması prensibiyle tasarlanmış olan bu ürün sayesinde, standart ürünlerle yakalanması mümkün olmayan olağandışı elektrik tasarrufu sağlanır.

» İkinci önemli özelliği ise, soğuk depo kullanıcısına soğuk depoyu yönetebilmesi için pek çok kritik ve önemli bilgiyi ekranında anlık olarak izleyebilme imkânı sağlamasıdır. Octosense™ ekranında standart olarak verilen anlık sıcaklık ve nem bilgilerinin yanı sıra, üstün mühendislik kurgusu sayesinde; günlük elektrik tüketimi ( kwh), günlük kapı açık kalma zamanı, günlük kompresör çalışma saatlerinin izlenebilmesi gibi soğuk depolar için hayati önem taşıyan bilgileri kullnıcılarına iletmesidir.

Günlük olarak takip edilen bu bilgilerle kullanıcılar, ay sonunda gelecek elektrik faturasını yönetebilir, soğutma sitemlerinin ne yaptıklarında soğuk depoların nasıl tepkime verdiğini izleyebilirler ve bu bilgiler doğrultusunda işlerini kolaylaştırdıkları gibi % 72’ye varan ve hiçte küçümsenemeyecek oranlarda enerji tasarrufu sağlayabilirler.

Octorack™ nedir?

Cantek AR-GE merkezinde Octopush™ ekibi tarafından yazılım ve donanımı hazırlanmış merkezi sistem kontrolörüdür. Octopush Teknolojisinin ayrılmaz parçalarından biri olan octorack’in üç önemli özelliği bulunmaktadır.

» Soğutma sisteminin gerçek zamanlı animasyonunun ekranında izletilebilmesidir. Dokunmatik olan bu ekranda parametre ayarlarını yapabilir, sıcaklık ile basınç değişimlerini grafik olarak izleyebilir, sitemin bakım ve arıza tarihçesini görsel olarak takip edebilir ve enerji tüketimini anlık veriler sayesinde izleyebilirsiniz.

» Merkezi sisteme bağlı olan soğuk odaların mimari yerleşimi ile beraber soğuk odayı kumanda eden kontrolörlerin sıcaklıklarının gerçek zamanlı olarak izlenebilmesidir.

» Merkezi sistemlerde pek çok üstün teknik özellik bu üründe standardı oluşturmaktadır. 12.1 inch dokunmatik ekran, RS 485 üzerinden haberleşip yönetilebilme kabiliyeti, Kompresörlerde ve kondanser fanlarında eş yaşlandırma, ilk çalıştırmada yağ sıcaklığı kontrol sistemi, kondanserlerin dış ortam sıcaklığı ölçümü ile yüzer kondenzasyon prensibi ile çalıştırılması ve geriye dönük 250 arıza kaydı tutma kabiliyeti gibi üstün özellikler Octorack™’te standart olarak bulunmaktadır.

Octogate lan™ nedir?

Octogate Lan™ modbus RTU iletişim protokolüne sahip soğuk hava deposu kontrolör verilerini toplayarak, Ethernet kablosu aracılığıyla yerel ağa dâhil olarak modem üzerinden uzak sunucuya veri ileten bir sistemdir. Octopush Teknolojinin bir parçası olarak hizmet veren sistem, uzaktan izleme yazılımı sayesinde soğuk hava depolarını izlenebilmesine olanak tanıdığı gibi, elde edilen veriler sayesinde soğuk depoların uzaktan yönetilebilmesini mümkün kılmaktadır.

Octogate M2M™ nedir?

Octogate M2M™ Modbus RTU iletişim protokolüne sahip soğuk hava kontrolör cihaz verilerini toplayarak, GPRS üzerinden uzak sunucuya ileten bir sistemdir. İnternet bağlantısının mümkün olmadığı bölgelerde, GSM şebekesi üzerinden internete çıkış yapılarak, uzaktan izleme sistemi için alternatif bir çözüm sağlamaktadır.

Octoserver™ nedir?

Octoserver™ soğuk oda izleme takip ve yönetim işlemini kendi başına yapmak isteyen işletmeler için yazılım ve donanımı bir araya getirilmiş mini bir server sistemidir. Octoserver™ tek başına Octocenter™ hizmetlerini ve görevlerini beraberce yapabilir.

İnternete bağlantı verebildiği için tüm izleme verilerini Octoserver™’dan izleyebilir, soğuk depolarınızı bağımsız bir şekilde yönetebilirsiniz.